Nad nádražím 32, Ludgeřovice

info@4youfitness.cz

+ 420 607 404 041

Rozhovor s motivačním koučem Beatou Hercik na téma: ,,Motivace ve sportu“

Beata Hercik

 

S Beatou Hercik jsme si povídali o motivaci ve světě profesionálních a hobby sportovců a faktorech, které ji mohou ovlivňovat.

Úspěšně vystudovaná psycholožka se zaměřuje na motivační koučink sportovců. Již od dětství Bea dělala různé sportovní aktivity, přes aerobic, spinning, kruhové tréninky, fotbox, až po ty více adrenalinové, kterým se věnuje dodnes (motokros, bikros, pumptrack, sjezdy) a sama ví, jak důležitá motivace a přístup trenérů ve sportu je.

Bea má zkušenosti s motivačním koučováním profesionálních sportovců v oblastech hokeje, cyklistiky, lyžování, tenisu, squashe a mnoha dalších, ale i s motivačním koučováním hobby sportovců.

Zaměřuje se na faktory jako jsou NERVOZITA, EMOCE, MAXIMALIZACE TRÉNINKU a VÝKONNOST. Za 14 dní se chystá do Brna mezi zápasníky MMA s přednáškou o nervozitě a taky s tipy, jak co nejvíce maximalizovat trénink.

,,Nyní chce pomáhat všem, kdo o to stojí a chtějí do svého osobnostního rozvoje investovat a maximalizovat tak své výsledky.“

 

Proč je motivace ve světě hobby a profesionálních sportovců tak důležitá?

,,Motivaci bychom mohli popsat jako souhrn všech vnitřních sil, které aktivizují naše chování a umožňují nám dosáhnout cílů nebo se zbavit něčeho nepříjemného. A proč je pro nás vlastně tak důležitá? Když se nad tím zamyslíme, vlastně všechno děláme pro něco. Z nějakého vnitřního nebo i vnějšího popudu. A je jedno, jestli je to touha po jídle, po obdivu, lásce nebo úspěchu a hromadě pohárů.“

Jaký je rozdíl mezi klasickou motivací a motivací výkonnostní?

,,Už několik ,,pánu“ v historii se pokusilo rozdělit jednotlivé motivy/pohnutky. Například motivy sociální (potřeba navazovat kontakty), motivy sebezáchovné (fyziologické potřeby, apod.) a individuální motivy – ty máme každý jiné podle důležitosti. Podle mě je motivace jen jedna, stejně jako stres, jen záleží, na co je zrovna zaměřena. Je ale pravda, že dle zahraničních výzkumů byla u některých lidí zjištěna zvýšená potřeba úspěšného výkonu – ti se poté projevují jako ambiciózní, chtějí vynikat a dosahovat svému okolí své mistrovství.“

 

Pomůže výkonnostní motivace i hobby sportovcům?

,,Určitě! Nemusíme přece vyhrávat trofeje a porážet soupeře. Mnohdy totiž stačí, když porazíme sami sebe před týdnem. Ruku na srdce, nikoho by dlouho nebavila aktivita, ve které by neviděl alespoň malý posun vpřed. Právě to nás motivuje jít dělat něco, i když třeba venku prší nebo se zrovna nechce.“

Jaké negativní faktory nejčastěji ovlivňují výkonnost a dosažení kýžených sportovních výsledků?

,,U spousty sportovců je to právě STRES. Když se dostanou pod tlak požadavků a začnou se obávat, že to nezvládnou. Ale je toho strašná spousta, přetížení organismu, osobní konflikty, demotivace, ztráta smyslu. Při té ztrátě smyslu se jedna většinou o případy, kdy to lidé dělají pouze a jen pro výsledek nebo trofeje a i přes jejich zlepšení to ještě na ty vysněné mety není a najednou to pro ně začne ztrácet smysl.“

Jaké hlavní signály mi napoví, že potřebuji motivovat?

,,Záleží dost na situaci. Někdy je potřeba motivace třeba v situacích, kdy se sportovec má naučit něco nového u čeho hrozí poškození zdraví. Jindy je to třeba ve chvílích, kdy začíná přemýšlet, proč vlastně daný sport dělá, když už se mu ani nechce.“

Jak se správně motivovat při komplexní změně životního stylu?

,,Důležité je uvědomění toho, proč to vlastně děláme. Dělám to pro to, abych se cítil lépe a byl se sebou více spokojený nebo spíše pro okolí, protože jim se něco nelíbí. Možná už sami poznáte, kdo to bude mít těžší se namotivovat. Takže základ je uvědomění, jestli to chceme opravdu my a poté už jen sázet na malé splnitelné kroky.“

Jak předcházet ve sportovním světě syndromu vyhoření?

,,Syndrom vyhoření je téma samo o sobě. Většinou se týká problému, že si něco nějak představujeme a ono to tak nevyjde. Spousta odborníků také tvrdí, že pokud něco milujeme, nemůžeme vyhořet. S tím já úplně nesouhlasím. Hodně důležité je právě u toho cvičení dát si odpočinek, nechat svaly regenerovat. Střídat cvičení. Mně osobně (a to jsem závislá na cvičení, jelikož musím mít každý den nějakou aktivitu nebo jen krátké 10 minutové cvičení), se velmi osvědčilo prokládat cvičení jógou, na které protáhnu svaly a uklidním se. Podobně jako o dodržování nějaké stravy se dělají různé cheat dny, tak samo by to mělo být i se cvičením.“

 

Jaké si stanovit cíle, abychom se nedemotivovali?

,,Reálné, malé a lehce dosažitelné. Já jsem zastáncem spousty malých cílů, které mohu splnit téměř hned a jít si za druhým, než jeden velký cíl, za kterým se budu hnát roky a on třeba nakonec ani nemusí být dosažen. Takže pomalé a postupné přechody na stravu, shazování váhy po kilech a tak dále.“

Je sebeúcta důležitý faktor, i ve světě sportu?

,,Rozhodně ano! Kdybychom neměli sebeúctu, tak bychom nepoznali, kdy je třeba dát tělíčku pauzu. V tom druhém extrému nám naše sebeúcta často nedovolí dát něco soupeři zadarmo.“

Co by jsi hobby sportovcům doporučila, jako nejlepší způsob, jak si dlouhodobě udržet motivaci ke cvičení?

,,Četla jsme nedávno výbornou knížku od jednoho fyzioterapeuta a ten psal, že dnes lidé necvičí proto, že milují své tělo, ale že jej nenávidí. Možná se to lépe říká, než dělá, ale je velmi důležité v hlavě přehodit ,,vyhýbku“ směrem, že cvičení máme za odměnu ne za trest. Velmi důležité je taky si nedělat cvičení stereotypní. Zkoušet různé lekce, druhy cvičení, kombinovat výbušné kardio s protahováním. Chodit do fitness centra i v různé časové úseky. A co je takové nejjednodušší jsou právě motivační písničky do sluchátek.“

Jak pracovat s emocemi každodenního života v rámci tréninku? Může mi můj emoční stav nabourat kvalitu tréninku?

,,Emoce. Další kapitola sama o sobě. Ony totiž potvůrky ovlivňují všechno. Mají u nás signální funkci a také ovlivňují naše vyjadřování. Kladné emoce (láska, štěstí, radost apod.), většinou způsobují chuť k aktivitě zatímco ty negativní (odpor, vztek apod.) mohou zabrzdit náš elán. Hlavička je ale tak chytrý stroj! Znáte taky tu situaci, kdy vás někdo šíleně naštve a když si na to vzpomenete ještě za týden, tak jste zase naštvaní? A takhle to funguje i s kladnými emocemi. Takže klidně zkuste, když se vám třeba zrovna nebude chtít cvičit, se zachovat tak, jak byste se chovali, kdyby vám bylo moc fajn. Hlava se tím dá oklamat. A co s těmi negativními? Umíme to přece všichni. Jednoduše hluboké dýchání na uklidnění a nebo třeba fitbox, či běh. U toho se dá skvěle dát průchod emocím a zvýší se hladina dopaminu ve vašem těle. A to zase způsobí větší spokojenost.“

 

Motivace je tedy nedílnou součástí našeho každodenního života. V průběhu běžného dne se setkáváme jak s motivací pozitivní, tak s motivací negativní. Do toho nás ovlivňují naše emoce a vnější emoční prostředí. Je tedy spousta faktorů, které mohou ovlivnit kvalitu našeho tréninku a trénink samotný. Proto bychom neměli zapomínat na správnou a pravidelnou motivaci!

Váš tým 4youfitness.